Všeobecné informace

Chov a péče o želvy

Potrava a krmení

Nemoci

Rozumíte želvám?

Deset informací, které vám ulehčí rozhodování při pořizování želvy:
1. Při pořízení želvy byste měli pamatovat na to, že se mohou při dobré péči dožít lehce 60ti i více let.
2. Mnoho druhů potřebuje pro svůj spokojený život zimní spánek, některé dokonce letní klid.
3. Máte v létě možnost nabídnout své želvě volný výběh v zahradě? Vzduch a slunce jí dělají dobře.
4. Nezbytná terária jsou většinou větší, než byste čekali - a s velikostí roste i cena!
5. Terárium pro vodní želvy musí být vodotěsné. Přesto by podlaha pod ním měla snést občasné postříkání vodou.
6. Veliká akvária pro vodní želvy jsou těžká. Středně veliká nádrž s 200 l vody, podstavcem a vybavením váží bez problémů pět centů, vydrží to vaše podlaha?
7. Mnoho želv je aktivních za soumraku nebo v noci. Přes den spí v úkrytu.
8. Želvy nejsou domestikovaná zvířata. Přírodní návyky si uchovávají, i když jsou chovány v domácnosti. Nejsou vhodné jako zvířata k mazlení.
9. Příprava potravy není vždy jednoduchá. Také zakoupená kompletní strava musí být doplněna čerstvým krmivem.
10. Želvy nerady cestují, máte někoho, kdo se o želvu bude o dovolené starat?
Samec nebo samička?

Pokud pro svou želvu hledáte odpovídajícího partnera nebo partnerku, musíte si vybrat mezi dospělejšími želvami. Čím je želva mladší, tím je těžší určit pohlaví. Samci mnoha druhů mají břišní krunýř (plastron) více prohnutý dovnitř než samičky. Samci mají zpravidla také o něco delší a mohutnější ocas s kloakou umístěnou blíže k jeho konci. To lze poznat pouze při porovnání více přibližně stejně velkých zvířat. Samce želvy nádherné poznáme jednoznačně podle předních drápků, které jsou značně delší než u samiček.

Jak zjistit věk želvy?

Pokud neznáte rok narození želvy, musíte se spolehnout na odhad. Po třech letech musí mít zvíře přibližně jednu třetinu své konečné velikosti, po dalších dvou letech dosahují dvou třetin. Tyto údaje jsou však jen přibližné, protože rychlost růstu závisí na životních podmínkách. Tempo růstu se postupem věku zmenšuje. Není pravda, že lez určit stáří želvy podle "letokruhů" na jednotlivých štítcích krunýře.

 

Proč potřebují želvy zimní spánek?

Zvířata z mírných pásem, tedy z Evropy a severních USA musí v zimě přežívat v určitém klidovém stavu. Nízká teplota a chybějící nabídka potravy znemožňují zvířatům s proměnlivou tělesnou teplotou přežít v aktivním stavu. Pomáhají si navozením tzv. "zimního spánku", během kterého jsou všechny životní funkce neuvěřitelně zpomaleny. Všechny procesy látkové výměny, tep srdce, dýchání a pohyb jsou redukovány tak, že krátkou zimu v pohodlí přežijí i zvířata s menšími rezervami tuku. U dospělých želv má zimní spánek velmi příznivý vliv na chování související s rozmnožováním. Natrvalo je nutný pro udržení plodnosti. Naše želví zimy, které musíme počítat od listopadu do konce března, zatěžují velmi zejména malé želvy, u kterých by nemělo být k zimnímu spánku využito celé toto období.

Zimní spánek odpadá, pokud je želva těžce nemocná. V tom případě se nejprve musí vyléčit. Vynechání zimního spánku jí pro jednou nevadí. Ale natrvalo je pro zvíře zátěží, pokud nemůže v zimě odbourat své rezervy a musí být celý rok aktivní.

Kdy je želva připravená k zimnímu spánku?

Připravenost na zimní spánek souvisí s výrazným zmenšením délky dne a úbytkem světla v říjnu. Želva je méně aktivní, svůj úkryt opouští stále méně a je schovaná v jeho nejtemnější části. V takovém případě musíme želvu připravit k zimnímu spánku.

Přezimování semiakvatické a vodní želvy
Dodržujte následující rady:
  • Jeden měsíc před zazimováním doporučujeme zdravotní kontrolu u veterináře
  • Koupel k pročištění střev není nutná. Důkladné pročištění střev v průběhu podzimu ukazuje na přípravu k zimnímu spánku.

  • Vytápění a osvětlení vypínáme, filtr a ovzdušení můžeme nechat zapnuté.
  • Počkejte, až voda v akváriu dosáhne pokojové teploty. Na několik dnů upravte teplotu vody pod 18°C.
  • Pokud se začne želva méně pohybovat a je celkově pasivnější, dáme ji do přezimovacího akvária. Důležité: Pokud zůstane želva čilá a neuloží se k zimnímu spánku ani po 8 až 10 dnech, je nemocná a musí k veterináři.

  • Před zazimováním zvíře zvažte - menší želvy na poštovní váze. Jako přezimovací akvárium stačí nádržka určená pro karanténu, nebo umělohmotná vana s obsahem přibližně 120 litrů. Výšku hladiny určete tak, aby nad krunýřem bylo asi 5 cm vody. Jako úkryt slouží střešní taška. Vzduchování a filtrování vody není nutné. Pokud je voda znečištěna, měli byste ji vyměnit za čistou vodu stejné teploty. Teplota vody nesmí vybočovat z rozpětí mezi 4°C a 12°C. Dbejte na to, aby nebyla teplejší než 12°C. Potravu během zimního spánku želvě v žádném případě nepodáváme.

webdesign Pavla Pěkná