Všeobecné informace

Chov a péče o želvy

Potrava a krmení

Nemoci

Rozumíte želvám?

Co dělat, když želva onemocní?
Prevence je lepší než léčba! To platí i při péči o vaši želvu. Jednoho důležitého opatření, které platí stejně pro všechny druhy želv, byste se měli bezpodmínečně držet: Nikdy nechovejte želvu na podlaze bytu nebo na okenním parapetu. Tam je, pro vás necítitelný průvan, který má pro želvu smrtelné následky. Také na balkónech výškových domů stále táhne. Pro všechny mladé želvy platí: zajistit dostatek vápníku, vitamínů a UV-záření.
Preventivní opatření pro vodní želvy
Odstraňte trus pokud možno hned, dokud se ještě nerozptýlí ve vodě. Pokud špína klesá ke dnu, může být vysáta pomocí vodní trubičky. Pokud plave na povrchu, lépe ji odstraníte nádobkou, např. sítkem na čaj z jemného materiálu nebo kávovým filtrem. Rozpuštěné nečistoty nejlépe odstraní dobře zavedený filtr. Aby teplota vody příliš neklesala, musíte otvor akvária z velké části zakrýt. Tak budou vodní želvy chráněny před smrtícím průvanem.
První příznaky onemocnění
Pokud se denně zabýváte svou želvou, všimnete si včas změn jejího chování. Pokud ztratí zájem o okolní dění, přestane bezdůvodně přijímat potravu, celý den se schovává v úkrytu, zkontrolujte, zda prudce neklesla teplota nebo zda není čas pro zimní spánek. Pokud nejde o tyto případy, měli byste vyhledat veterináře. Važte svou želvu pravidelně - malé zvíře na dopisní váze. Tak získáte stálou kontrolu váhy, která může podpořit vaši jistotu. Pokud želva (mládě) na jaře a v létě nepřibírá a dospělá alespoň neudržuje svou váhu, je nutné vyhledat veterináře.
Zdravotní kontrola
  Zdravá želva Nemocná želva
oči čiré, bez výtoku zakalené, zvětšené, s hnisavými puchýřky
kůže hladká, bez parazitů suchá, praskající, parazité v záhybech kůže
krunýř pevný, nepoškozený měkký, zdeformovaný, poškozený
okolí kloaky čisté zamazané trusem
okolí nozder, úst suché hlenovité bubliny
tvar těla stejnoměrně vyboulený nepravidelný s vpadlinami nebo boulemi
chování aktivní, při zvednutí silná obrana apatické, při zvednutí bez zájmu
trus pevný, pastózní, mírný zápach mazlavý-tekutý, silně zapáchající

Nemoci, které se vyskytují častěji

Mazlavé, výrazně zapáchající výkaly

Možný důvod: Následek střevní infekce.

Ošetření: Odeberte několik vzorků trusu a nechte je u veterináře vyšetřit na salmonely, améby a žaludeční a střevní červy. Veterinář předepíše odpovídající léky. Až do vyléčení by zvíře mělo být v karanténě. Mezitím musíte vyklidit terárium, vyčistit ho a vydesinfikovat. Prostředek na desinfekci dostanete v obchodě se zvířaty nebo u veterináře.

Zácpa

Možný důvod: Moc suchý chov, má vaše zvíře možnost se denně vykoupat? Také pokročilá amébní infekce nebo napadení červy může vést k zácpě.

Ošetření: Pomůže vám nejbližší veterinář.

Vyhřeznutí konečníku

Příznaky nemoci: Konečník vystupuje ven z kloaky a želva ho vláčí za sebou. Nezaměňovat s vychlípením anální kapsy nebo penisu u některých vodních želv. Ty se na rozdíl od vyhřeznutí konečníku za několik minut vrátí do své původní polohy. Konečník však zůstává venku několik dní.

Možný důvod: Není určen, možné je mechanické ovlivnění cizím předmětem ve střevě.

Ošetření: Želva musí co nejrychleji k veterináři, který ji odoperuje, jinak zemře.

Nateklá oční víčka

Možný důvod: Průvan, vodní želvy tímto onemocněním reagují na moc studenou nebo špinavou vodu, nedostatek vitamínů.

Ošetření: Ihned zajděte k veterináři, aby zjistil příčinu nemoci. Pozor! Eventuálně předepsanou oční mast nemažte nad, ale pod oční víčka.

Zápal plic

Příznaky nemoci: Při dýchání je slyšet sípání, hlenovité bubliny u nozder.

Možný důvod: Průvan, moc studený chov. U vodních želv poznáme zápal plic také šikmou polohou při plavání.

Ošetření: Ihned navštivte veterináře a změňte podmínky chovu.

Změknutí a změna tvaru krunýře
Příčina: Nedostatek vápníku, vitamínu D a UV-záření.

Ošetření: Pokud byl již nedostatek vápníku takový, že došlo ke změknutí krunýře, nestačí již změna potravy. Zvířeti musí být veterinářem dodány vitamínové a vápníkové injekce k jeho obnově. Dále musíte vhodnou potravou a dostatkem UV-záření zajistit další prevenci. Velkou pozornost v tomto směru musíme věnovat zejména mladým zvířatům.

Pokousání, poranění kůže

Možná příčina: Boj o revír nebo náhodné zranění.

Ošetření: Pokud jsou poranění tak malá, že sama přestanou krvácet a pokryjí se během několika dnů pevným strupem, je většinou ošetření lékařem zbytečné. Hojení můžete pomoci koupelí v heřmánkovém čaji nebo hojivou mastí z vaší domácí lékárničky. Hluboké otevřené nebo zanícené rány musí ošetřit veterinář.

Poškození krunýře, zlomenina krunýře

Příčina: Úrazy, při kterých želvy padají z velkých výšek na pevnou zem, jsou přejety autem nebo pokousané psem.

Ošetření: Okamžitě k veterináři, pokud zvíře nemá poškozené žádné orgány, má vysokou šanci na přežití, i když je zranění tak veliké, že vidíte dovnitř zvířete. Podobným zraněním předejdete chráněným výběhem, kde k nim nemůže dojít.

webdesign Pavla Pěkná