Všeobecné informace

Chov a péče o želvy

Potrava a krmení

Nemoci

Rozumíte želvám?

Želvy žily již za časů dinosaurů. Tím patří mezi málo řádů, které žijí dodnes. To se jinak podařilo jen ještěrům a krokodýlům. Předci dnes žijících želv osídlili zemi již v době, kdy na ní nežili ptáci ani savci. To bylo před 180 milióny let...
Želvy v pověstech a ságách
U mnoha přírodních národů má želva jako součást osídlené přírody významné místo: severoameričtí Indiáni ji brali jako bohyni půdy: původně žila všechny zvířata na zádech veliké želvy, která plavala ve světovém moři. Teprve když kraby přinesli ze dna moře písek a navršili ho na krunýř želvy, vznikla dnešní, pro člověka a zvířata obyvatelná země. Indiáni si také cení želvy jako přátelského, nekonečně moudrého rádce.

 

Řeč těla
Až na výjimky při páření nebo při zápalu plic nevydávají želvy žádné zvuky. Nemůžou tedy nepohodlí nebo bolest vyjádřit hlasem, jako pes nebo kočka. Želvy ale mají vlastní řeč těla, kterou se dorozumívají především mezi sebou. Pokud znáte význam jednotlivých způsobů chování, máte možnost odhadnout, co tím chce želva "říci".
Želva neustále rázuje podél stěny
Často můžete pozorovat, že želva leze podél stěny terária a snaží si najít cestu, jak uniknout z výběhu. Nebo se stále snaží vyšplhat v rohu terária až ke konci skla. To je jasným signálem pro to, že výběh zvířeti nevyhovuje. Toto chování je pochopitelné, pokud je želva v novém prostředí krátkou dobu. V tomto případě to můžeme brát jako průzkum velikosti svého revíru. Pokud se toto chování nezmění ani po třech až čtyřech dnech, tak není s teráriem něco v pořádku. Také silný zápach nebo moc hlasité zvuky mohou ovlivňovat pohodní želvy.
Hrabání v písku pod vodou
Také vodní želvy rády hrabou v písku pod vodou. Zde se většinou jedná o všeobecné hledání potravy, která slouží jako vyplnění času.
Všechny čtyři nohy roztažené
Když leží želva na slunci, roztáhne všechny nohy a hlavu položí na zem, opaluje se a cítí se dobře. Pokud ale leží celý den pod výhřevným světlem a ještě k tomu působí slabě, může být těžce nemocná a musí k veterináři.
Vzpřímená poloha
Pokud se želva postaví na všechny čtyři nohy a natahuje hlavu vzhůru, je zvědavá a zajímá se o okolí.
Zatahuje hlavu a nohy
Pokud želva rychle zatáhne hlavu a nohy, má strach a nechce být dále rušena

Smyslové vjemy želvy

Čich
Želva má velmi vyvinutý čich, který ji spolehlivě dovede k potravě a pohlavnímu partnerovi. Vodní želvy rozeznávají pachy pod vodou stejně dobře jako na souši. I v kalné vodě se proto dostanou k cíli. Pumpovitými pohyby dolního patra nasávají vodu k analýze do nosu nechají ji vytékat z úst.
Zrak
Oči mají ostré, zejména pro zjištění, zda je v dálce potrava nebo nepřátelé. Tak může například želva zelenavá vidět z velké vzdálenosti svou nejmilejší potravu, žluté květy pampelišky, z blízkosti je už tak dobře nevidí, řídí se spíše čichem.
Sluch
Ucho je zvenku někdy špatně rozeznatelné. Nachází se přibližně za "tváří" a je často zakryté zrohovatělou kůží nebo šupinami. Schází vnější ucho, takže ušní bubínek leží ihned pod kůží. Želvy nejlépe vnímají hluboké tóny. Díky tomu je možné želvu lákat mluvením nebo pomocí hlubokých tónů hudebního nástroje. Znám případy, kdy želva reagovala na zavolání chovatelky nebo na její hru na klavír a vylezla z úkrytu, aby si přišla pro potravu. Chvění země (kroky, padající kameny) je přenášeno přes nohy a pancíř k vnitřnímu uchu, které je chvěním drážděno.

webdesign Pavla Pěkná